Program

Beata Boček - Solo

Nezaměnitelná česko-polská písničkářka a hudebnice z Těšína žijící aktuálně ve Švédsku. Písně o vzpomínkách, dětství, cestách i snech.

„Je to spíše – než poslech zpěvu – příjem energie, jako by v jejím zpěvu žilo jakési velké přírodní mystérium.“ Karel Vidimský – Cimbura

 

Beata  představí tradiční písně, tří světů.  Dále zazní i ty netradiční, které hraje s pomocí loopstationu, kdy vrství svůj hlas přes sebe a tvoří tak harmonie hlasů jako ve sboru v tanečně rytmickém aranžmá. Těšit se můžete i na písničky z poslední desky O Tobje.

23.
8.
21:00 hodin
Rezervace
Albert Vila Trio / ESP

ALBERT VILA TRIO zahraje skladby z nové, v pořadí již čtvrté Vilovy autorské desky, která vyšla na renomované značce Fresh Sound Records – „THE UNQUIET SKY“. Album natočil v New Yorku, a to pod dohledem renomovaného zvukového inženýra Michaela Brorbyho. Ve studiu se s Vilou, mimochodem absolventem stipendijního jazzového studia na Manhattan School Of Music v New Yorku (2006-07), sešla hvězdná americká trojka: pianista Aaron Parks (ex-Terence Blanchard, Kurt Rosenwinkel, Joshua Redman), kontrabasista Doug Weiss (podílel se na deseti albech Kevina Hayse) a bubeník Jeff Ballard (toho jistě netřeba představovat)!
CD obsahuje silné kompozice, témata i harmonie, a také úžasnou improvizaci všech zúčastněných. Pro tento svůj českolipský koncert si vybral elitní českou rytmickou sekci – bubeníka Martina Nováka a kontrabasistu Petr Dvorsky.

19.
9.
20:00 hodin
Rezervace
Troy Redfern & The BladderStones / UK-CZ

(Wales, bluesrock, dirty psychedelic blues )
V mé hudbě je něco z velšských pochodů, říká kytarista a zpěvák Troy Redfern. Vyrůstal ve stínu Hergest Ridge, kterou proslavil Mike Oldfield. Velšká hranice – oblast mezi Hay, Breconem a Herefordem: sice tu není podnebí jako v Louisianě, ale je tu něco podobného – bluesová svoboda krajiny. To vše perfektně zapadá do světa Troye Redferna. Je vášnivým, spontánním, intenzivním a rázným hudebníkem, indie-bluesrockoovým kytaristou s divokou slideovou hrou, vyrůstajícím na stylu „americana“ s lehoučkým šmrncem country (
www.youtube.com/watch?v=aPyoy_KwPdA), textařem s překvapivými dějovými zvraty a nadčasovými motivy. Je inspirován Johnnym Winterem, Elmorem Jamesem, Frankem Zappou, RL Burnsidem, Screamin 'Jay Hawkinsem a kapitánem Beefhearem. Jeho písně mají v aranžích velkou dynamiku, zpěv se pohybuje od prostého šepotu k extatickým výkřikům, prostě takové dirty-psychedelic blues ve stylu Nicka Cavea, Roye Gallaghera, Huga Race, Fatal Shore či Once Upon a Time. 
Poté, co jeho kapela zvítězila v roce 2014 na britském prestižním Telegraph Hay Festivalu (
www.youtube.com/watch?v=Kv4r6klENAY), vyrazil Troy na rozsáhlé turné po Velké Británii a poté i do Evropy, kde předskakoval se svým elektrickým triem na celoevropských turné takovým veličinám jako jsou Bad Company, Thin Lizzy a Dr. Feelgood. V roce 2015 podepsal smlouvu s vysoce ceněným britským hudebním labelem Blues Boulevard a vydal u něj své debutové album "Backdoor Hoodoo", které mu definitivně prorazilo cestu do bluesové Evropy. 

20.
9.
21:00 hodin
Rezervace
Pavel Zlámal & PQ

Pavel Zlámal – sax
Martin Konvička – piano
Juraj Valenčík – bass
Václav Pálka – drums

Současný moderní jazz. Formace progresivních mladých jazzmanů vyvřelá z dynamického
prostředí brněnské Janáčkovy akademie múzických umění a Jazzcampus Basel. Svébytný
autorský repertoár, přímočará a energická interpretace, intenzivní hudební výpověď. V roce 2018
vydalo své debutové album s názvem Tyče nevyhnutelné (Championship Music), za které
obdrželo 3.místo v anketě ČRo JAZZ Česká Jazzová sklizeň 2018. V současnosti se chystá točit
svou druhou desku.
Pavel Zlámal - klarinety, saxofony
absolvent oboru klarinet na JAMU v Brně, interpret, improvizátor, autor vlastní hudby, činný v
oblasti klasické i soudobé vážné hudby. Jako sólista i člen ansámblů účinkoval na festivalech:
Alternativa, Expozice Nové Hudby, Hear Me!, Ostravské dny, Vs. Interpretation, Music Olomouc
aj.) Spolupracuje mj. s Brno Contemporary Orchestra, Pražským improvizačním orchestrem i
Filharmonií Brno. Je etablovaný na experimentální i jazzové scéně. Vede několik autorských
projektů (Brno Improvising Unit, Divergent Connections Orchestra, Next Phase, Heterofón, Pavel
Zlámal & PQ) je členem dalších brněnských formací (B-Side Band, The Fireballs & Gone
Hepsville, Jan Navrátil Q) a je vyhledávaným sólistou i sidemanem. Svou improvizační orientaci
rozpracoval též v doktorském studiu na JAMU, kde nyní působí jako pedagog. -
www.pavelzlamal.com
Martin Konvička - piano
Původem z Přerova, je nekonformní klavírista, skladatel a odvážná mladá mysl na cestě
k Parnassu. V současné době je studentem Janáčkovy Akademie v Brně, absolvoval také rok na
Universität für Musik und Darstellende Kunst v Grazu. Je držitelem stipendia Strun Podzimu pro
mladé talenty. Hrál po boku mnoha osobností jazzové hudby, ale je aktivním hráčem napříč mnoha
hudebními žánry. Kromě hudby se dnes zabývá také teoretickou a výzkumnou činností na pomezí
oborů hudby, psychologie a filosofie. - martinkonvicka.com
Juraj Valenčík - kontrabas
Kontrabasista z nastupující generace mladých hudebníků, absolvent brněnské JAMU (katedry
klasické i jazzové interpretace), všestranný hráč virtuózní úrovně a osobitého stylu, se
zkušenostmi ze studií ve Vídni. Člen orchestru Městského divadla v Brně. Jako žádaný sideman se
objevuje v mnoha formacích dynamicky se rozvíjející mladé československé jazzové scény i v
mnoha kapelách napříč žánry.
Václav Pálka - bicí
Bubeník, skladatel, aranžér, kapelník, získal bakalářský titul v na Janáčkově akademii múzických
umění v Brně, obor Jazzová interpretace, strávil rok jako výměnný student na Konzervatoři v
Kodani. Nyní studuje na Jazz Campus v Basileji ve třídě Jeffa Ballarda a Guillerma Kleina. V roce
2016 byl přijat na The New School for Jazz and Contemporary Arts v New Yorku a na City College
tamtéž. Během studií se také podílel na mnohých mezinárodních workshopech, kde měl příležitost
spolupracovat s umělci jako John Riley, Jay Anderson, Becca Stevens nebo Dick Oatts, Brian
Blade nebo Jeff "Tain" Watts. Soukromé lekce měl s Ericem Harlandem, Jochenem Rueckertem,
Jimem Blackem, Ari Hoenigem a Colinem Stranahanem. V návaznosti na studia v Basileji
spolupracuje s Larrym Grenadierem, Markem Turnerem, Billem McHenrym, Jorge Rossy a
Aydinem Esenem. Do budoucna slibně se vyvíjející, třebaže zatím krátká, kariéra zahrnuje
koncerty a nahrávání s umělci jako David Doruzka, Sullivan Fortner, Iva Bittová, Jiří Slavík, Libor

Šmoldas, Beata Hlavenková, Tomáš Liška, Zuzana Lapčíková, Nikola Zaric, Didrik Ingvaldsen,
Arthur Tuznik, Gabor Bolla, Pavel Zlámal a mnoho dalších.

3.
10.
20:00 hodin
Rezervace
Emma Larsson Quartet / USA/Sweden/D/CZ

Emma Larsson se narodila ve Švédsku a začala se učit na klavír ve věku osmi let. Byla to láska na první pohled a na celý život! Od svých dětských let věděla, že hudba bude hrát v jejím životě důležitou roli. Ve čtrnácti začala hrát i na saxofon, ale klavír byl nadále jejím hlavním nástrojem, ale nakonec dostal před oběma nástroji přednost jazzový zpěv. Emma Larsson natáčela a účinkovala s mnoha známými umělci v mnoha zemích a nyní působí jako jazzová zpěvačka a skladatelka, usazená v New Yorku. Pracuje jako skladatelka i textařka, mezí osobnosti, které ji hudebně ovlivnily, počítá především Johna Coltranea a Betty Carterovou, dále i Waynea Shortera, Shirley Hornovou, Tynera McCoye a  Herbie Hancocka. Jako primární literární vliv uvádí Mayu Angelou.

V New Yorku je Emma stabilně obklopena prvotřídní kapelou. Klavírista Shedrick Mitchell je znám v jazzových kruzích svou spoluprací s Kenny Garretem a Arethou Franklin, kontrabasista Eric Revis je veteránem kvartetu Branforda Marsalise a bubeník Billy Drummond pravidelně hrává s Joem Hendersonem a Freddiem Hubbardem. Americké kvarteto Emmy Larsson můžete pravidelně  slyšet na vystoupeních  v nejlepších jazzových klubech v NYC, jako jsou Blue Note, Miles 'Café, Iridium, The Bar Next Door, Smalls Jazz Club a Zinc Bar. Finanční podnínky turné nám samozřejmě nedovolí tyto velikány světového jazzu v Česke republice představit – na českém turné doprovodí Emmu osvědčení a ve středoevropském kontextu výjimeční hráči: americký pianista rakouského původu Walter Fischbacher, český kontrabasista Petr Dvorský a německý bubeník Ulf Stricker.  

Sing to the Sky, třetí album Emmy Larssonové, vyšlo v roce 2016. Projekt původem švédské zpěvačky nabídl svěží směs originálních i převzatých skladeb, jež získala příznivý ohlas po celé Evropě i v Japonsku. „Emma Larsson není žádný vokální trik, ale talentovaná zpěváčka a skladatelka, jejíž tvorba je zcela srovnatelná s některým z největších jazzových talentů dneška,“ napsal jazzový kritik Brent Black. Má bezchybný timing, bezvadné frázování, skvělé napojení na publikum a vrozený dar vědět, kdy ubrat a kdy naopak přidat na výrazu…Toto spojení s posluchačem leželo zpěvačce na srdci i při nahrávání alba "Sing to the Sky". Dle zpěvaččiných slov jde o obzvlášť osobní projekt, neboť každá skladba je inspirovaná nevysloveným příběhem. "Je to o mém životě se všemi výkyvy a pády, o mé trnité cestě přes tu kamenitou část mé životní dráhy," říká a dodává: "Doufám, že posluchači zde najdou něco, co se týká i jejich vlastních životních příběhů."

Je držitelem titulu Master of Education in Music z Luleské univerzity ve Švédsku a Master of Music v jazzových studiích z prestižní akademie Sibelius ve Finsku. V roce 2011 se stala členkou fakulty The Piano School of New York City. Příležitostně též vyučuje na hudební konzervatoři v Oulu a na univerzitě v Joensuu ve Finsku, kde také vzdělává budoucí zpěvačky. Její výuka a performance probíhají dnes po celém světě, přivedly ji kromě Švédska, Finska a Dánska i do Německa a Jižní Afriky.

"Emma Larsson představuje novou sortu zpěváků, kteří tlačí hranice jazzových vokálů přes okraj post bopových konvencí do říše, kam před nimi ještě nikdo nedoputoval. " – All About Jazz
“Emma Larsson represents a new class of vocalists who are pushing the limits of jazz vocals to the edge of post bop conventional wisdom into a realm not otherwise traveled.” – All About Jazz
Emma Larsson má bezchybný timing, bezvadné frázování, skvělé napojení na publikum a vrozený dar vědět, kdy ubrat a kdy naopak přidat na výrazu…

9.
10.
20:00 hodin
Rezervace
The Diaspora House / IL-NO-DE-NL

Udi Shlomo (IL/NO) - drums and compositions Jesse Schilderink (NL) - saxophone Omri Abramov (IL/DE) saxophone Håvard Aufles (NO) - piano David Andersson (NO/SE) - double bass

16.
10.
20:00 hodin
Rezervace
Buckshot Gala / Francie - USA

Mladá jazzová skupina z jižní Francie, jejíž muzikanti spolu hrají už několik let především vlastní skladby ve stylu moderního jazzu. Skládá především kytarista. Soubor má za sebou stovky klubových koncertů po celé Francii a kromě toho byli vybrán jako finalista několika jazzových soutěží a hrál i na prestižních jazzových festivalech v Nice (2014) a Antibes (2015).
Joris Mallia (USA) – tenor saxofon, Jacob Vacek (F) – kytara, Axel Tamdrari (F) – baskytara, Alexandre Gauthier (F) – bicí

17.
10.
20:00 hodin
Rezervace
Extra hudební večer

ELISABETH LOHNINGER QUARTET (USA/CZ) - ALUNE WADE, RUDY ROYSTON & RUDY LINKA (SENEGAL,USA,CZ)

 

 Mnoha cenami ověnčená americká zpěvačka rakouského původu Elisabeth Lohninger je provázena přívlastky jako emotivní, vzrušující, oslnivá, či inspirující. S pianistou Walterem Phishbacherem spolupracuje již 18 let a kromě pravidelného vystupování v prestižních newyorských hudebních klubech navštěvuje často i Evropu. Pro dalšíturné po krajích českých a moravských se Walter Phishbacher společně s Elisabeth Lohninger obklopili opravdovou jazzovou elitou. „Nesčetně barev a možností“ – to vám přijde na mysl, pokud se budete snažit popsat hlasové umění zpěvačky Elisabeth Lohninger. Zapůsobila na publikum a kritiky svými groovy zdůrazňujícími originály a její bezmeznou radostí ze zpívání. Navíc její texty jsou hluboké a posilující; berou posluchače na cestu do míst mimo čas a prostor. Kromě pravidelního vystupování v newyorských hudebních klubech (za všechny např. The Knitting Faktory) navštěvuje často I Evropu. Evropský a americký tisk ji samotnou označuje jako "oslnivou"  a její hudbu jako "nádherně emotivní", "inspirující" a "dokonalou". Elisabeth vystudovala klasickou hudbu a jazz. V roce 1994 přestěhovala do New Yorku a spojila se s pianistou Walterem Fischbacherem, se kterým založila duo "Perfect Roommates". Její pop-soulové album "Alien Lovers", vydané v roce 2000 je další ukázkou její stylistické univerzálnosti. V roce 2003 napsala a produkovala svojí první hudbu k filmu, později též spolupracovala na písních pro několik televizní show”. Od roku 2002 učí na prestižní New School Jazz Department v New York. Další CD z roku 2004 “Beneath Your Surface” získalo spousty hvězdných recenzí a mělo za následek řadu koncertů po celé v Evropě. Na svých posledních CD spojila jazz, pop a drum&bass, aby vytvořila hudební náladu, která je vbždy vzrušující, emocionálně nabitá a absolutně autentická. 

 

 

Rudy Linka představí hudbu ze svého alba “American Trailer” které bylo vyhlášeno nahrávkou měsíce února v americkém časopise DownBeat. Na bicí nástroje hraje jeden z předních bubeníků dnešní newyorské scény Rudy Royston a na elektrickou basu hraje Alune Wade ze Senegalu, který hrál mimo jiné i s Joe Zawinulem.

http://alunewade.net/
https://www.facebook.com/rudyroyston
http://www.rudylinka.com/

27.
10.
20:00 hodin
Rezervace
Hugo Fernandez Quartet “New Grounds“ / Mexico

Christoph Titz - Trumpet | Martin Lillich - Bass | Philipp Bernhardt – Drums | Hugo Fernandez – Guitar

21.
11.
20:00 hodin
Rezervace
Simon Denizart + Elli Miller Maboungou
Všechna práva vyhrazena | 2018