Program

Jan Spálený Trio- blues&folk

Jan Spálený Trio je komornější verze známějšího uskupení ASPM (Amatérské sdružení profesionálních muzikantů). To vzniklo jako trio s klavíristou a zpěváke Janem Spáleným, kytaristou a harmonikářem Petrem Kalandrou a saxofonistou Františkem Havlíčkem v roce 1984. Po Kalandrově a Havlíčkově odchodu se Jan Spálený obklopil převážně jazzovými hráči a pokračoval v kultivaci svého originálního autorského rukopisu.

Trio může vystupovat v prostorech, kam by se celá kapela ASPM nevešla. Spolu s Janem Spáleným v něm vystupují Michal Gera a Filip Spálený. „ASPM je nejlepší kapela mého života. Dospělo, je spolehlivé a proměnlivé, jako vzácný prsten na ruce vědoucí, neokázalé ženy. Nemám důvod, ani potřebu, na půdorysu ASPM cokoliv měnit. Cítím však nutkání zahrát si, vedle ASPM, některé písničky jenom v triu, komorně, navázat na folkbluesové začátky raných osmdesátých let," vysvětluje Jan Spálený.

23.
7.
19:00 hodin
Rezervace
Strašidelný elektrik band / hard blues

Silný crossroad bluesový šálek kávy originální chuti nalité do špinavého hrnku a vypitý až do dna i s logrem.
To je styl, který napovídá, s kým se setkáte na koncertech Petra Bubláka. Kofeinem nabitá energie a neučesaný hudební projev, jenž je progresí citu vystupujícího z jeho vnitřností odhaluje podstatu, že hlína nikoho neumaže, že silné je nebát se ušpinit, a že čisté může být i to co nemá racionální opodstatnění. S Bubákem (tak ho všichni známe) můžete na jistotu pocítit kus svobody, ač je jasné, čím je vykoupena. Opravdu si můžete sundat kravatu, pocítit léto i v zimě, dát nohy na stůl - všechny starosti však na sebe bere autor sám. Tak jak to někdy a někde bývá bluesovým klišé, zde je to real blues natural. O to zajímavější je, že hudba vycházející z kořenů amerického Blues je zde spojena s ryze českou, česky zpívanou poetikou.
Kytara, zpěv - Petr Bublák (autor hudby a textů), Basová kytara – Petr Olejník, Bicí nástroje Jan Horváth

25.
7.
19:00 hodin
Rezervace
Věra & Her People a MalemIrish - folk

Vše irské je dovoleno, whiskey poteče proudem. K poslechu (i tanci) Vám zahraje nejen balady českolipské trio Věra & Her People a v jigovém a reelové rytmu dokská kapela MalemIrish.

1.
8.
20:00 hodin
Rezervace
Monty – potichu a plnotučně – folk

Písničkář Monty se řadí již několik let mezi stálice české folkové scény. Jeho instrumentální pojetí hry na kytaru dodává písním hutný a dynamický doprovod. Krom vlastních koncertních vystoupení, spolupracoval s Vlastou Redlem, Tomášem Klusem, Slávkem Janouškem a mnoha dalšími… Je držitelem několika tuzemských a zahraničních ocenění. Sám nebo s kapelou pravidelně vystupuje na renomovaných hudebních festivalech, v televizních a rozhlasových pořadech. Spolupracoval na mnoha hudebních nahrávkách a vydal tři sólová alba (Rybolof, Anomar, Školkáček). V současné době pracuje na nové desce AQUARIUM, přičemž písně z této desky již zařadil do svých koncertních vystoupení.

14.
8.
19:00 hodin
Rezervace
Laco Déczi Celula New York

Legendární trumpetista, žijící již mnoho let v USA, přijíždí opět do České republiky a jednou ze zastávek jeho turné bude také klub U bílýho černocha. Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než padesáti lety byl Laco Deczi jejím enfant terrible a punc výjimečnosti mu zůstal dodnes. Navzdory tehdy převládajícímu West Coast jazzu začal prosazovat explozivní hard bop podle svého velkého vzoru Clifforda Browna. Tento styl později spojil do působivé symbiózy s elektrickou jazz-rockovou fúzí Milese Davise, v jejímž duchu se odvíjí Decziho hudba dodnes (trp; keys; b; dr).

24.
8.
19:00 hodin
Rezervace
Albatros Electric Madness / Jazz Punk

Jazz klub U bílýho černocha opět přiletí navštívit Albatros. Toto hudební těleso tentokrát nabídne show s podtitulem Electric Madness. Uslyšíte nejen očekávané, ale také zbrusu nové. Zkrátka a jednoduše, kolem hlavního protagonisty se točí stále tytéž osoby - lety prověření hráči, kteří jsou jistotou, že jeho tvůrčí energie bude s patřičným uměleckým nadhledem umocněna. Albatros je tedy trochu pozměněným originálem, snad slovní hříčkou, možná ale především otevřenými dveřmi k novým hudebním dobrodružstvím. Opět uslyšíte fúzi jazzu, drum’n’bassu, country, písně Nirvány, Joy Division, Billa Frisella plus zcela nové autorské skladby. A co je Electric Madness? Jiří Šimek nedávno v rozhovoru pro Český rozhlas přiznal, že se jedná o elektrické šílenství, o nemoc kytaristů, hledajících ten nejlepší kytarový zvuk pomocí tajemných krabiček. Dovoluji si podotknout, že jejich význam však v některých případech znají jen oni sami :-) :-) :-)
Jiří Šimek – kytara; Martin Brunner – klávesy, wurlitzer, moog; Rastislav Uhrík – baskytara; Jan Horváth – bicí nástroje.

28.
8.
19:00 hodin
Rezervace
Andrew „Bullet“ Lauer – My Bass Souls / USA, D

Andrew patří mezi významné světové baskytaristy. Pochází z Kalifornie, dnes žije v Německu. Poznáte ho podle mohutného těla a ještě mohutnější hry na baskytaru. Jeho pódiový projev je nezapomenutelný, a když ho jednou uslyšíte naživo, jeho sound se vám už navždy vryje do srdce. Může se taky stát, že zatoužíte přesedlat ze svého původního nástroje na baskytaru a ovládnut ji stejně mistrovsky, jak se to povedlo Andrewovi. Když spatříte jeho muzikální hru, budete jenom těžko věřit, že se své lásce věnuje pouhých deset let. V minulosti hrál v kapelách Tower of Power a Dream Theatre.

12.
9.
21:00 hodin
Rezervace
Los Quemados - fusion music

Pražská fusion formace Los Quemados nedávno pokřtila v Jazz Docku své čtvrté album Duck Night, které již tradičně vychází u slovenského labelu Hevhetia Records. Kapela basisty Filipa Spáleného vznikla v roce 2008 a má na kontě mnoho odehraných koncertů v ČR i Evropě, a především tři alba, která vyšla u labelu Hevhetia – African Sailor (2010), Sirius (2012) a Circling Bird (2015). Los Quemados prezentují zajímavé, originální a energické skladby Filipa Spáleného a Jakuba Doležala ve stylu jazzu, funku a fusion. Instrumentální zdatnost, energie a celková sehranost kapely je na opravdu vysoké úrovni. Za svoji inspiraci hudebníci uvádějí jména jako Charlie Parker, John Coltrane, Michael Brecker, Chick Corea, Michael Jackson, Victor Bailey, Vincent Colaiuta, Dave Weckl, Weather Report, King Crimson, Frank Zappa, Tower of Power, Pat Metheny nebo Tribal Tech.

Jakub Doležal – sax; Jan Bálek – keys; Filip Spálený – b; Ondřej Pomajsl – d
r.

17.
9.
20:00 hodin
Rezervace
Melanie Scholtz (USA/JAR)

Melanie se před dvěma lety zamilovala v Česku do amerického varhaníka Briana Charetta, vzali se a žijí nyní v New Yorku, ale Melanie se i přes dobře rozjetou kariéru
ve „velkém jablku“ chce občas vracet do Evropy, neboť je na co vzpomínat, že… :)

Zpěvačka z Kapského města s nádherným hlasem a velmi kvalitní kapelou je opět na evropském turné. Melanie je skladatelkou textů i hudby. Kromě spolupráce s celou jihoafrickou jazzovou špičkou je třeba jmenovat norskou kapelu Inkala, belgického pianistu Jacka van Polla a dvě jazzové veličiny -  Al Jarreau a Joe McBride.

https://www.youtube.com/watch?v=ke4aQnuQpsg

 

29.
9.
20:00 hodin
Rezervace
Cestovatelský klub U bílýho černocha

Nová přednáška od Pavel Svoboda Photography ze tří cest do svérázné oblasti divokých velehor Kyrgyzstánu a Tádžikistánu!
Přátelští pastevci, tradiční pohostinnost a krásné horské treky v Ťan-Šanu i Pamíru. Jurty, kumys, orientální bazary a postsovětská nostalgie. V málo známém Turkestánském hřbetu, v oblasti přezdívané „Asijská Patagonie“, se tyčí k nebi přes kilometr vysoké žulové stěny. Fanské hory v Tádžikistánu jsou vyhlášené svými tyrkysovými jezery a dech beroucími scenériemi.
Sám stopem odlehlým Pamírem po slavné Pamir Highway. Wachánským údolím po hranicích s Afghánistánem, trek k azurovým jezerům a přes vyprahlý Pamír až k sedmitisícovému Pik Leninovi. Tádžikistán je nejchudší zemí bývalého Sovětského svazu, nicméně zdejší obyvatelé jsou extrémně pohostinní.
Cestování po Střední Asii nadchne i ty nejnáročnější dobrodruhy! :)
Vstupné na místě 120 Kč.
Po přednášce autogramiáda nové knihy NAPŘÍČ ASIÍ!

 

1.
10.
19:30 hodin
Rezervace
Lord Bishop / USA

„Jsem dost mladý, abych rock´n´roll ještě mohl hrát a dost starý, abych ho už uměl hrát!“ říká Lord Bishop, záhadný a nenapodobitelný dvoumetrový kytarista z newyorského Bronxu.
V jeho rock´n´rollu je syrový rock, taneční funky, emotivní blues, drzý punk a kouzla voodoo. Na jeho koncertech všichni tancují a on svou kytaru drásá jako by Hendrix jel na Harleji. Lord Bishop je na pódiu dravá šelma. Je jako Jimi Hendrix, Lemmy a James Brown v jedné osobě.
Na jeho muziku, vzhled a energii návštěvníci koncertů jen tak nezapomínají!

Lord Bishop (Vocals/Guitar)
Gabriel «Velä» Velazquez (Bass)
Duda «The Bricklayer» (Drums)

28.
11.
21:00 hodin
Rezervace
Všechna práva vyhrazena | 2018