Program

Lauren Henderson / USA

Lauren Hendersonová je jazzová, latin-jazzová, soulová a fusion zpěvačka a skladatelka původem z Massachusetts, jejíž ústředním uměleckým tématem je karibské a latinské hudební dědictví. V současné době žije střídavě v Miami a především v New Yorku, kde pravidelně hrává v klubech Blue Note, Birdland a Joe Pub. Hendersonová jezdí též koncertní turné po Spojených státech, Německu, Itálii, Španělsku, Mexiku a dalších evropských i latinskoamerických zemích. Eklektické vokální vlivy se šíří napříč žánry a její afro-latinské kořeny jí pomáhají vytvářet výrazný a všestranný sound. Laurenino různorodé hudební pozadí je hluboce zakořeněno v jazzu a je ovlivněno zpěvačkami jako jsou dodnes nedostižná Američanka Sarah Vaughan či Kubánka Omara Portuondo, známá z projektu Bunea Vista Social Club.
Absolvovala mistrovské kursy s umělci jako Paquito D'Rivera a Take6. Po úspěšném absolvování vysokoškolských studií v oblasti hudby a hispánských studií pokračuje Lauren v profesionální hudební kariéře. Když žila v Pueble v Mexiku, studovala tradiční hudbu Yucatánu. V Córdobě studovala flamenco a jeho podobnost s jazzem na La Universidad de Córdoba.
V roce 2011 vydala své debutové album Lauren Henderson. To bylo natočeno takřka hned po jejím přestěhování se do New Yorku. Původním záměrem bylo jen vytvořit demo, které by pomohlo její snaze o kariéru na jazzové scéně New Yorku. Kvarteto nahrálo klasické skladby Dukea Ellingtona a Antonia Carloe Jobima. Poté, co se nahrávka výjimečně podařila, byla vysoko hodnocena hudebními médii včetně DownBeat Magazine, JazzTimes a All About Jazz. 

10.
9.
21:00 hodin
Rezervace
Arms and Sleepers - Electronic project / USA

Existuje jen málo projektů, které mohou hladce klouzat napříč žánry, jako jsou Arms and Sleepers. Americké hudební duo Max Lewis a Mirza Ramic již více než deset let zkoumaly trip-hop, elektroniku, ambient, hip-hop a subtilní pop s obratností a milostí. Má tedy smysl, že skupina, která je obeznámena s prozkoumáváním více zvuků a stylů, zahájí rok 2020 svým dosud nejambicióznějším a nejrozmanitějším projektem devátým studiovým albem Safe Area Earth.

16.
9.
21:00 hodin
Rezervace
Rudy Linka Across Trio

Na říjnovém jazzovém koncertu vystoupí opět v triu, a to s africkým baskytaristou a zpěvákem Alunem Wadem a s bubeníkem

Rudy Roystonem. 

Rudy Linka vystudoval klasickou kytaru na Pražské konzervatoři. Po emigraci začátkem 80. let se věnoval studiu skladby na Stockholm Music Institute. Pokračoval na bostonské Berklee College of Music a na The New School v New Yorku, kam se v roce 1986 přestěhoval. Soukromě absolvoval i mistrovské lekce u nejlepších světových kytaristů – Johna Scofielda, Jima Halla a Johna Abercrombieho. V roce 2005 založil festival Bohemia Jazz Fest. Na koncerty, kam mají posluchači po celé ČR vstup zdarma, pozval už desítky nejlepších světových jazzových hudebníků.
www.rudylinka.cz

Rudy Roystone, rodák z Texasu a nejmladší z pěti dětí, vyrůstal v hudební rodině a na bicí začal hrát už jako dítě. Po studiu na University of Northern Colorado a Metropolitan State College a University of Denver se v roce 2006 se přestěhoval do New Yorku. Dokončil tu postgraduální studium na Rutgers University a Mason Gross School of the Arts pod vedením výtečného bubeníka Victora Lewise a rychle se zapojil do newyorské hudební scény, kde hrál s takovými jazzmany jako Javon Jackson, Bill Frisell, Les McCann, David Gilmore, Ben Allison, Jason Moran, JD Allen, Sean Jones, Jeremy Pelt, Greg Osby, Jennifer Holiday , Tia Fullerová, Ravi Coltrane, Ralph Bowen, Bruce Barth, George Colligan ad. Podílel se na nahrávkách více než osmdesáti alb jazzové hudby a stal se jedním z nejuznávanějších bubeníků dnešní jazzové scény.

Alune Wade je jedinečným zjevem na africké jazzové scéně. Pochází ze Senegalu, kde byl jeho otec dirigentem symfonického orchestru v Dakaru a od dětství rozvíjel Wadův přirozený hudební talent. Baskytaru si Alune vybral za „svůj“ nástroj ve třinácti letech a už v sedmnácti získal významné místo v orchestru svého otce. O rok později vyhrál konkurz a vydal se na celosvětové turné s velkým senegalským hudebníkem Ismaelem Lo. Své první sólové album MBOLO („jednota“) vydal v r. 2006 a kombinoval na něm africké rytmy s moderními jazzovými vlivy. Propojenost mezi africkou hudbou a dalšími globálními vlivy je podstatným rysem všech Wadových nahrávek, na kterých se snaží propojit Afriku a další kontinenty prostřednictvím hudby.

http://alunewade.net/
https://www.facebook.com/rudyroyston
http://www.rudylinka.com/

2.
10.
20:00 hodin
Rezervace
ZAMAJOBE AFRICAN PROJECT (Jižní Afrika/USA/D/CZ)

Zamajobe Sithole (JAR) – zpěv, Fritz Lang (D) – klávesy, Petr Dvorský (CZ) – kontrabas, Andy Winter (USA) – bicí

Zamajobe Sithole je jedna z nejslavnějších zpěvaček v jihoafrickém zábavním a kreativním průmyslu. Je proslulá svým jedinečným vokálním stylem a postupným zkoumání řady hudebních žánrů včetně jazzu a afropou. Její skvělý vokál a úžasné instrumentální schopnosti během let ohromily miliony posluchačů, a to nejen Jihoafričanů. Významné postavení zaujímá i na newyorské hudební scéně.

5.
10.
20:00 hodin
Rezervace
Jan Galega Brönnimann & Moussa Cissokho & Omri Hason / World music

Moussa Cissokho (Senegal): Kora, Vocal

Jan Galega Brönnimann (Switzerland): Bass Clarinet, Soprano Saxophone

Omri Hason (Israel): Percussion, Hang


 

13.
10.
20:00 hodin
Rezervace
Arta Jekabsone Quartet

Majitelka doslova sametového hlasu, jazzová zpěvačka, skladatelka a aranžérka Arta Jekabsone sice pochází z Pobaltí, konkrétně z Lotyšska, ale již léta žije v New Yorku. Skvěle se umístila v několika pěveckých soutěžích: získala mimo jiné 1. místo na Montreux Jazz Voice Competition ve Švýcarsku (2016)2. místo na MidAtlantic Jazz Voice competition (2017) a  3. místo na Ella Fitzgerald International Vocal Competition (2019). V rodném Lotyšsku absolvovala konzervatoř. V USA pak následně vystudovala obor Jazz and Contemporary Music na The School of Jazz and Contemporary Music.a poté obor Arts Management na The New School v New Yorku (2018-2020). Kormě jazzu se věnuje i interpretaci lotyšských lidových písní, kromě zpěvu hraje i na housle. Jejími hudebními vzory jsou Ella Fitzerald, Nina Simone, Marvin Gaye, Flora Purim, Bobby McFerrin, Chick Corea a Kurt Rosenwinkel.

28.
10.
20:00 hodin
Rezervace
Všechna práva vyhrazena | 2018